Prije samo godinu dana u Pljevljima je osnovan Planinarsko-sportski klub „Vitor”, koji je danas jedna od najaktivnijih trail zajednica u Crnoj Gori.
Njihova tri takmičara nedavno su završila i jednu od značajnijih ultratrail trka u Evropi, Istra 100 UTMB, na 168 i 110 kilometara. Istra 100 UTMB održana je od 9. do 12. aprila.
Predsjednik i jedan od osnivača “Vitora”, Dobrilo Zečević, vjeruje da je taj klub značajno uticao na povećanje broja trkača u Pljevljima, zbog čega planiraju i organizaciju grupnih treninga, kroz koje bi se njihovi članovi pripremali za određene discipline.
“Ta ideja još nije ozvaničena i zavisiće od interesovanja, za koje vjerujemo da će biti veliko”, poručuje Zečević.
Spojili su ih planina i trčanje
Dobrilo Zečević profesor je geografije. Uz njega, “krivci” za osnivanje “Vitora” su i dva profesora fizičkog vaspitanja, Danko Despotović i Goran Marjanović.
“Neko je zaljubljenik u planinu, neko u rekreativno trčanje, mada sve više i u pravcu profesionalnog trčanja, pa smo odlučili napraviti klub koji bi pokrivao te discipline. Uvidjeli smo da nam je svima zajednička spona trail trčanje. To nas je opredijelilo da su najaktivniji članovi kluba dominantno trail trkači”, kaže Zečević i za rad kluba ističe i zasluge Alekse Gospića, Bogdana Lazarevića, Dejana Mijatovića, Ivana Cvijovića i Srđana Matovića.
“Nas osmorica smo, u suštini, glavni pokretači ideje za osnivanje”, dodaje on.
“Vitor” trenutno broji 62 člana, od toga, 21 žena i 41 muškarac.
Kao prosvjetni radnici, osnivači su odlučili da najmlađima omoguće besplatno učešće u turama i aktivnostima, u želji da im približe planinu i zdrave stilove života. Upravo su ture organizovane za djecu, kako ističu, među najdražim projektima koje su realizovali.

Podstiču zajedništvo među planinarima
Vođenje kluba u manjoj sredini, kaže Zečević, nosi određene izazove. Iako imaju dosta članova, dodaje on, odziv za učešće na turama varira, što utiče i na samu organizaciju.
“Zanimljivo je da, kada organizujemo neku turu na planinu, često dobijamo pitanje odakle krećemo iz Podgorice…”, kaže on, uz osmijeh.

Tokom prve godine, “Vitor” je ipak organizovao brojne ture – od lakših izleta do zahtjevnijih uspona, najčešće na durmitorske vrhove i planine u okolini Pljevalja. Aktivno učestvuju i na događajima koje organizuju druga planinarska društva širom Crne Gore, posebno na tradicionalnim i humanitarnim akcijama, jačajući osjećaj zajedništva među planinarima.

U planu zajednički treninzi
Osim planinarenja, članovi učestvuju u različitim trkama, uz trail, to su polumaratoni, maratoni…
U klubu su uvjereni da je “Vitor” značajno uticao na povećanje broja trkača u Pljevljima, pa su osnivači i profesori fizičkog vaspitanja, Danko Despotović i Goran Marjanović, odlučili da pokrenu grupne treninge kao pripreme za određene discipline (10 km, polumaraton…).
“Ta ideja još nije ozvaničena i zavisiće od interesovanja, za koje vjerujemo da će biti veliko”, poručuje Zečević.
Bogdan, Ivan i Aleksa u Istri su trčali 168 i 110 km
Članovi “Vitora” nedavno su učestvovali na jednoj od najvažnijih planinskih trka u regionu i Evropi Istra 100 UTMB ultramaratonu.
Bogdan Lazarević i Ivan Cvijović trčali su 168, što je najduža distanca na Istri, dok je Aleksa Gospić trčao 110 kilometara.
Lazarević je profesor njemačkog jezika i književnosti. Prvo planinarsko iskustvo stekao je kao dijete, kada se kao dvanaestogodišnjak sa ocem popeo na najviši vrh Durmitora, Bobotov kuk. Tada je, kaže, znao da će, kad odraste, na planini provoditi mnogo vremena.

Prvi polumaraton istrčao je u Podgorici 2017, u društvu svog profesora Danka Despotovića, sa kojim je danas klupski kolega. Uslijedilo je još nekoliko trka, potom i višegodišnja pauza. Trčanju se vratio u junu 2024, u septembru iste godine učestvovao je na polumaratonu u Sarajevu, kada se, kaže, pitao i zbog čega je uopšte prestao da trči.
“Od tada trčanje postaje moja svakodnevica i izvor pozitivne energije”.
Prije Istre, Lazarević je učestvovao i na drugim ultramaratonskim trkama. U septembru 2025. na Julian Alps Trail trci, kao Istra, i to je trka iz UTMB serije. Tada je trčao 124 kilometra, sa 5.900 metara elevacije.
Farmaceutski tehničar, Ivan Cvijović, takođe je u Istri trčao 168 kilometara. Cvijović aktivno trči od 2021, dok je prvi put na trail trci učestvovao dvije godine kasnije.

Iskustvo u Istri, gdje je trku završio za nepunih 30 sati, za njega je, kaže, bilo potpuno novo. Kao i Lazarević, i on je prethodno učestvovao na Julian Alps Trail trci, a na Fruškogorskom ultramaratonu, na 134 km, bio je treći.
Kao omiljene, izdvaja trke Ivanjica Trail i Bjelasica Trail.
Član “Vitora” Aleksa Gospić ove godine u Istri je završio trku na 110 kilometara. Gospić je specijalista zaštite životne sredine i trenutno je na master studijama.
“Slobodno vrijeme uglavnom koristim za boravak u prirodi i treninge, gdje se prirodno spajaju moja profesionalna interesovanja i lični afiniteti”, kaže on.

Gospić u planinu počinje da češće odlazi 2019, a trčanjem se počeo baviti tri godine kasnije, kada je završio svoj prvi polumaraton u Beogradu.
“Ubrzo nakon toga spojio sam planinarenje i trčanje i prirodno se usmjerio ka trail disciplinama”, kaže on.
Iz Istre nosi samo najbolje utiske i jer je to prva njegova trka duža od 100 kilometara.
Prethodno je učestvovao na Chianti Trail i Julian Alps Trail, obje trke iz UTMB serije.
Ipak, kao posebno drage, izdvaja trke u Crnoj Gori.
“Bjelasica Trail, Durmitor Trail i Orjenski đir, kao i trku Sinjavina Skyrace, koja se ove godine prvi put održava i već izaziva veliko interesovanje”, kaže on, uz poziv svima koji se bave planinskim trčanjem, ali i onima koji tek ulaze u taj svijet, da se oprobaju na nekoj od staza ovih trka.
Uspjeh njegovih članova, za klub je, kaže Zečević, izuzetno velika stvar:
„To je izuzetno velika stvar za klub, ali i za našu državu, jer je broj ultratrail trkača mali i nedovoljno medijski ispraćen. Svi oni treniraju u slobodno vrijeme i imaju svoje obaveze, tako da je ovaj uspjeh zaista za ponos”.



Trail, Ljubišnja, ferata Ćehotina, kanjon Drage…
Pljevaljski kraj, kako ističu iz kluba, ima ogroman potencijal za razvoj trail trčanja. Već su definisane staze koje bi mogle biti dio planinske lige trčanja Crne Gore:
“U dogovoru sa predsjednikom Planinarskog saveza Crne Gore (Bobo Janketić, prim. aut), planiramo to realizovati u narednom periodu”, poručuju.
Klub je povodom Dana rudara prošle godine, u saradnji sa Rudnikom uglja, organizovao gradsku trku “Tera puls” u disciplinama 4 km i 8 km, kao i dječiju trku na 700 metara.

Uz potencijal za razvoj trail trčanja, iz „Vitora“ poručuju da Pljevlja posjetiocima mogu da ponude i više:
“Svima bismo preporučili uspon na našu ljepoticu Ljubišnju… Planina Obzir, Lisac, kanjon rijeke Drage i via ferrata u kanjonu Ćehotine takođe su među našim preporukama. Ture oko grada su takođe prelijepo iskustvo, uz veliki broj markiranih staza”, kazao je Zečević.
Kako je dodao, u saradnji sa Opštinom i Turističkom organizacijom, “Vitor” planira ove godine organizaciju masovnijeg uspona na Ljubišnju. Najavljuje da bi uspon mogao da postane tradicionalan, te da uspjeh najviše zavisi od obezbjeđivanja adekvatnog prevoza, zbog oko 14 kilometara lošeg makadamskog puta do polazne tačke i planinarskih domova.
ISTORIJA PLANINARENJA U PLJEVLJIMA
Kroz istoriju, planinarenje u Pljevljima je uvijek bilo razvijeno, posljednjih godina kroz pojedince i NVO sektor, kaže Zečević.
Prije “Vitora”, postojao je Planinarsko-smučarski klub “Ljubišnja“, osnovan nakon Drugog svjetskog rata. “Danas, nažalost, više ne funkcioniše. Spomenuli bismo i NVO ‘Mladost’, koju je vodio nekadašnji profesor geografije pljevaljske gimnazije mr Asim Kuhinja, iza koje stoji veliki broj uspona u zemlji i regionu. Klub vojnih planinara ‘Kapetan’ ima jak ogranak u Pljevljima i tradicionalno organizuje memorijalni uspon na Ljubišnju svake godine u avgustu”, poručuje Zečević.
FOTO: PSK “Vitor”



